TERMIN I MIEJSCE ZAJĘĆ
- 11 maja 2023 r. od godz. 09:00 – 14:00
- Zajęcia prowadzone są w formule on-line za pośrednictwem Internetu przy użyciu platformy do zdalnego prowadzenia zajęć.
- Każdy uczestnik, który opłacił zajęcia, otrzyma na adres podany w formularzu zgłoszenia, link z dostępem do platformy, co najmniej na dzień przed dniem realizacji.
WYKŁADOWCA
Michał Zbutowicz - doradca podatkowy (nr wpisu 13795), absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu na kierunku Doradztwo Podatkowe, właściciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego w Bydgoszczy. Doświadczenie zawodowe w obszarze podatków zdobywał w zespołach podatkowo-księgowych w dużych spółkach z polskim i zagranicznym kapitałem. Pracował również w administracji podatkowej (Krajowa Informacja Skarbowa, Izba Skarbowa w Bydgoszczy). W codziennej pracy współpracuje z zespołami doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów oraz księgowych. Specjalizuje się m.in. w podatku od towarów i usług oraz w zarządzaniu ryzykiem podatkowym i wdrażaniu Tax Compliance w przedsiębiorstwach. Posiada bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń z zakresu podatków dochodowych i opodatkowania przedsiębiorstw, w szczególności w zakresie wprowadzonych zmian tzw. podatkowego „Polskiego Ładu” w 2022 r.
OPIS
Program szkolenia obejmuje nie tylko korzyści wynikające z wyboru CIT Estońskiego jako formy rozliczenia CIT w spółce, ale skupia się na potencjalnych ryzykach i zagrożeniach, które mogą być konsekwencją wyboru tej formy opodatkowania, a niejednokrotnie są pomijane na etapie podejmowania decyzji przez podatników. W trakcie szkolenia zostaną omówione transakcje pomiędzy wspólnikami i Spółką, które nie są klasyczną wypłatą dywidendy czy zysku, a które mogą generować obowiązek zapłaty Ryczałtu od dochodu spółek (CIT Estońśkiego). Szczególny nacisk szkolenia zostanie położony na kwestię świadczenia usług przez wspólników dla Spółki, korzystania przez Spółkę z aktywów wspólników (najem nieruchomości, samochodu itp.), pożyczki, poręczenia, gwarancje itp. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się również w jaki sposób efektywnie zminimalizować ryzyka podatkowe związane z ukrytym zyskiem i wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą na CIT Estońskim i zapoznają się z aktualnym orzecznictwem sądów i linią interpretacyjną fiskusa w tym zakresie.
PROGRAM
- CIT Estoński – wprowadzenie
- Zasady i moment opodatkowania zysku (dywidenda)
- Efektywne opodatkowanie spółki CIT Estońskim – przykłady dla małych i dużych podatników
- Warunki opodatkowania CIT Estońskim – struktura spółki, poziom zatrudnienia, źródła przychodów itp.
- Obowiązki dokumentacyjne
- Dochód z tytułu ukrytych zysków w CIT Estońskim – czym jest i jak rozpoznać – uwagi ogólne
- Ukryte zyski a najem i dzierżawa
- Ukryte zyski a pożyczki (spłaty kapitału i odsetek)
- Ukryte zyski a zatrudnienie wspólników – limity, wyłączenia, wyjątki
- Ukryte zyski a usługi z działalności gospodarczej wspólnika
- Ukryte zyski a powtarzające się czynności wspólnika (art. 176 KSH)
- Ukryte zyski a poręczenia, gwarancje itp.
- Ukryte zyski a korzystanie z samochodów i wyposażenia spółki przez wspólników
- Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą – czym jest i jak rozpoznać
- Różnice pomiędzy NKUP a wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą
- Wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą – rozliczenia z pracownikami
- Dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych
- Podstawa opodatkowania CIT Estońskim
- Stawki podatkowe na CIT Estońskim – zasady naliczania i odliczeń
- CIT Estoński od wypłacanych zaliczek z zysku (dywidendy)
- Terminy zapłaty podatku – roczne i w trakcie roku
- Obowiązki ewidencyjne
- Analiza opłacalności w zakresie CIT Estońskiego – jak ją przygotować?
- Analiza bieżącego orzecznictwa
- Dyskusja
WYMAGANIA SPRZĘTOWE
- komputer lub urządzenie mobilne ( telefon, tablet ) z głośnikiem oraz dostęp do Internetu. Dla zapewnienia sprawnego przebiegu zajęć, zalecamy korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarki Chrome, Safari, Firefox, Opera lub Edge.
OPŁATA
- 300,00 zł/ osoby dla członków wspierających Oddziału Okręgowego w Bielsku-Białej SKwP, posiadających opłaconą składkę
- 330,00 zł/ osoby dla pozostałych podmiotów gospodarczych i osób fizycznych
Cena obejmuje:
- wykład wraz z autorskimi materiałami szkoleniowymi
- zaświadczenie o ukończeniu zajęć, które zostanie wysłane pocztą elektroniczną na adres podany w formularzu zgłoszenia.
INFORMACJE DODATKOWE
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie formularza zgłoszenia (poniżej „zapisz się”) oraz dokonanie wpłaty na nasze konto:
Beskidzki Bank Spółdzielczy 13 8111 0009 2001 0031 4312 0001
do dnia roboczego poprzedzającego zajęcia.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania zajęć z przyczyn od siebie niezależnych, jak np. w przypadku, gdy do dnia poprzedzającego realizację należność ureguluje zbyt mała ilość osób. Informacja o ewentualnym odwołaniu zajęć zostanie wysłana drogą mailową.
Odstąpienie od zajęć musi nastąpić bezwzględnie w formie pisemnej (za pośrednictwem poczty mailowej) najpóźniej do godz. 12:00 przedostatniego dnia roboczego poprzedzającego zajęcia. Odstąpienie w późniejszym terminie wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów zajęć przez zgłaszającego w wysokości 100%. Nieuczestniczenie w zajęciach nie skutkuje zwrotem wpłaconej należności..
Liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.